- PSY
- MAČKY
- potreby pre VTÁKY
- potreby pre HLODAVCE
- FRETKY
- JEŽKOVIA
- HOSPODÁRSKE ZVIERATÁ
- AKVARISTIKA A TERARISTIKA
- Starostlivosť o domácnosť
Výber zdravej výživy pre psa
Úloha výživy šteňaťa je poskytovať živiny nevyhnutné pre zdravý rast. Starostlivo vyberané a odmerané živiny prispievajú k optimálnemu tráveniu a zdraviu.
Prečo nie je správne podávať šteňaťu krmivo pre dospelé psy?
Porovnanie špecifických charakteristík obidvoch druhov nám uľahčuje pochopiť prečo šteňa potrebuje iné krmivo ako dospelý pes.
Rast je významné obdobie, kedy sa u šteňaťa vyvíjajú rôzne fyziologické funkcie, konkrétne tráviaci a imunitný systém.
Obdobie rastu je poznamenané vysokou potrebou energie a pozostáva z dvoch fáz:
- Do veku 8 mesiacov prebieha fáza extrémne rýchleho exponenciálneho rastu, kedy sa vyvíja kostra
- Potom nastúpi fáza pomalšieho rastu, počas ktorej sa vyvíja svalstvo
Výživa vo fáze rastu zohráva kľúčovú úlohu v budúcej telesnej stavbe šteňaťa a v jeho zdravotnom stave.
Šteňa je rastúci pes a preto zloženie, konzistencia a veľkosť granuly musia byť preto prispôsobené veku šteňaťa.
Prečo je potrebné brať do úvahy vzrast psa v dospelosti?
Proces rastu je odlišný, závisí od vzrastu psa v dospelosti, ktorý je podmienený plemenom psa alebo krížením. Preto je doba rastu a jeho intenzita podmienená geneticky.
Existuje 5 skupín psov rozdelených podľa vzrastu: trpasličie, malé, stredne veľké, veľké a obrie psy. Podľa tohto delenia musíme zatriediť tiež šteňatá rôznych plemien.
Granula pre stredne veľké psy predstavuje problémy s prežúvaním pre plemená malých psov a problémy s vylučovaním pre psy obrích plemien.
Preto je lepšie podávať granuly, ktoré sú prispôsobené šteňatám malých, stredne veľkých a veľkých plemien.
Šteňatá malých plemien rastú rýchlejšie a inak ako šteňatá veľkých plemien. V prvých mesiacoch života je vplyv výživy zásadný.
Šteňatá veľkých plemien- majú sklon k nutričným problémom v dôležitej fáze rastu. Rast je veľmi dlhý (od 18. mesiaca až do 2. roka pre najväčšie plemená) a je rozdelený na dve samostatné fázy: prvá, kedy pes rastie a následne si vytvára svalovú hmotu.
- Následkom rýchleho rastu kostry má šteňa veľkého plemena vyššie nároky na prísun vápnika a fosforu ako šteňa malého plemena.
- Pokiaľ šteňa priberá na hmotnosti príliš rýchlo, zaťaženie ešte nevyvinutej kostry môže mať nepriaznivé dopady na jeho zdravie v dospelosti. Prekrmovanie zrýchľuje prírastok hmotnosti u psov veľkých plemien, čo môže vyústiť do porúch pohybového ústrojenstva.
- Tráviaci systém šteniat obrích plemien je citlivejší ako u malých plemien, pretože ich tráviaci trakt je proporcionálne k celkovej hmotnosti menší.
Šteňatá malých plemien- u šteniat malých plemien začína vývin tukovej vrstvy ihneď po odstave a nadbytočný prísun krmiva vo fáze rastu môže napomôcť množeniu buniek tukového tkaniva. Prekrmovanie, najmä však podávania maškŕt, môže viesť k obezite v neskoršom veku. Riziko obezity je vyššie u psov malých plemien, ktoré vedú sedavý spôsob života. Výskyt obezity je vyšší u bytových psov v porovnaní so psami, ktoré žijú vo výbehu.
Šteňatá sú od prírody nenásytné. Aj keď potrebujú veľa energie, aby rástli, musíme odolať pokušeniu prekrmovať ich.
V prvých mesiacoch života: Energia...ale nie príliš veľa!
V prvej fáze rastu, od odstavu (približne vo veku 2 mesiacov) a po rast prvých trvalých zubov pred 7. mesiacom, sa kostra šteňaťa veľkolepo vyvíja. Šteňa priberá na hmotnosti každý deň. Na vykompenzovanie tejto intenzívnej metabolickej aktivity vyžaduje šteňa 2-krát viac energie ako dospelý pes rovnakej hmotnosti a tiež potrebuje prispôsobený prísun fosforu a vápnika. Výživa šteňaťa musí spĺňať jeho nutričné potreby, ale tiež predchádzať zrýchlenému nárastu hmotnosti. To vysvetľuje, prečo je také dôležité podávať kvalitné krmivo v správnom objeme a intervaloch. Zaťaženie kostry pri vývine môže viesť k poruchám pohybového ústrojenstva a prekrmovanie môže spôsobiť tráviace problémy.
Druhá fáza rastu je konsolidačná. Šteňa naďalej rastie, ale rast sa spomaľuje. Kým sa ukončuje rast a spevňuje sa kostra, začína sa vyvíjať svalstvo. Vtedy šteňa potrebuje o niečo menej energie, ale stále viac ako dospelý pes rovnakej hmotnosti. Pre šteňa to je citlivé obdobie a jeho hmotnosť je potrebné pravidelne sledovať. Nadbytočný prírastok hmotnosti môže mať vážne následky.
Trávenie: citlivý aspekt života
Pri odstave nie je tráviaci trakt šteňaťa ešte plne vyvinutý, pretože má ešte obmedzené vylučovanie enzýmov. Tráviaci trakt postupne dozrieva rastom.
Ak šteňa nedokáže správne tráviť, nezužitkuje živiny, rýchlo sa unaví a nerastie správne. Kvalitná výživa poskytuje vybrané živiny, ktoré sú nevyhnutné pre harmonický rast a sú vysoko stráviteľné, čo znamená, že sa lepšie zužitkujú a tiež sú omnoho účinnejšie.
Čím kŕmiť šteniatko po príchode domov?
Aby ste nenarušili stále veľmi citlivý tráviaci systém, pokračujte v podávaní krmiva, ktorým šteňa kŕmili pred príchodom k vám. Pokiaľ chcete krmivo zmeniť, urobte to postupne a najlepšie až vo veku 3 mesiacov. Dbajte na to, aby ste krmivo postupne miešali po dobu 7 dní, každý deň postupne zvyšujte podiel nového krmiva a v 7. deň podávajte už iba nové krmivo. To pomôže predísť zaťaženiu tráviaceho systému a hnačke. Je dôležité mať na pamäti, že kŕmny prechod je potrebné urobiť pri všetkých zmenách krmiva u šteňaťa a u psa bez ohľadu na jeho vek.
Aké krmivo vybrať?
Vyberte si krmivo najvyššej kvality od špecializovaných predajcov alebo veterinárneho lekára, ktoré garantuje, že vaše šteňa bude prijímať vyváženú stravu s obsahom všetkých živín potrebných pre zdravý rast. Pokiaľ vášmu šteniatku podávate doma pripravené krmivo, je obtiažne zodpovedať otázku, či prijíma všetky živiny potrebné pre zdravú vyváženú výživu. Ďalšou výhodou špeciálneho krmiva je široký rad produktov upravených podľa jednotlivých charakteristík: veku, vzrastu, plemena, precitlivelosti. To je známe pod pojmom zdravá výživa na mieru. Vyberte si granule alebo šťavnaté krmivo (paštétu, penu, atď) podľa chuti vášho šteniatka.
Granule pre šteniatka:
Granule pre dospelých psov:
Senior psy:
Kde, kedy a ako kŕmiť šteniatko?
Kŕmny návyk psa domáceho si vyžaduje rutinu, tak ako je zvykom u všetkých cicavcov. Dbajte na to, aby bolo kŕmenie vášho šteniatka pravidelné.
- Kŕmte šteniatko každý deň na rovnakom a pokojnom mieste a krmivo podávajte vždy v rovnakom čase, aby ste predišli strachu z kŕmenia.
- Pokiaľ je to možné, vyhýbajte sa akémukoľvek pohybu vzápätí po kŕmení, najmä u šteniat veľkých plemien , aby ste predišli riziku torzie žalúdka, na ktoré sú náchylné. Ak sa chce šteňa s vami hrať, chvíľu ho jednoducho ignorujte.
- Zabezpečte, aby malo šteňa neustále k dispozícií misku pitnej vody, voda a miska by mala byť vždy čistá. Šteňaťu nepodávajte mlieko, nedokáže ho dobre stráviť.
- Ideálne je kŕmiť šteňa 3-krát denne až do veku 6 mesiacov a následne 2-krát denne až do skončenia obdobia rastu.
- Krmivo nesmie byť voľne dostupné a mimo stanovených časov kŕmenia nepodávajte žiadne ďalšie krmivo, aby ste predchádzali priberaniu.
- Ponechajte šteňa s miskou krmiva samé po dobu 10 minút bez vyrušovania. Pokiaľ krmivo za tento čas neskonzumuje, vezmite mu misku a počkajte až do nasledujúceho kŕmenia.
Môžem odmeniť šteniatko jedlom?
Aby ste udržali ideálnu hmotnosť šteniatka, podávajte maškrty iba výnimočne, pretože to môže viesť k nadváhe. Je vždy lepšie odmeniť šteniatko pohladením, povzbudzujúcimi slovami a tónom hlasu. Pri výcviku však môžete šteňa odmeňovať nízko kalorickými granulami. Buďte opatrní, cukor a čokoláda sú pre psa škodlivé a čokoláda, podľa druhu a množstva, môže byť pre neho vysoko toxická.
Pamlsky:
Moje šteniatko odmieta jesť, čo mám robiť?
Vaše šteniatko je pravdepodobne rozrušené z množstva zmien a potrebuje nejaký čas na adaptáciu a potom začne normálne jesť. Dohliadnite na šteniatko, pokiaľ nevykazuje iné symptómy, počkajte jednoducho na druhé kŕmenie. V opačnom prípade sa poraďte s veterinárnym lekárom.
Obľúbené značky
ACANA CLASSICS
ACANA HERITAGE
ACANA REGIONALS
ACANA SINGLES
alleva equilibrium
alleva Holistic
alleva natural
alpha spirit
Amity
Amity PREMIUM GMO FREE
Amity SUPER PREMIUM
Animonda Carny pre mačky
Animonda GranCARNO
animonda INTEGRA protect
animonda Vom Feinsten
Aquanova akvaristika
Asan
Avicentra pre hlodavce
Avicentra pre vtáctvo
BABOLNA- BIO
Barry King
Beeztees
Beeztees pre vtáctvo
Brit
Calibra Vet Diet
CANVIT
DAJANA
DELISNACKS maškrty pre psov
Dolina Noteci prémiové mokré krmivá
eko STATUS
EKOLAS
Eminent
Farmina N&D BROWN
Farmina N&D LOW GRAIN
Farmina N&D OCEAN
Farmina N&D PRIME GF
Farmina N&D PUMPKIN GF
Farmina N&D QUINOA GF
Farmina N&D SPIRULINA
Farmina N&D WHITE
Ferplast akvaristika
Ferplast búdy pre psov
Ferplast doplnky pre zvieratá
Ferplast malé zvieratá
Ferplast pelechy, vankúše
Ferplast pre mačku
Ferplast pre vtáctvo
Ferplast prepravky
Flexi
Gaun
Gaun hydina
Gottlieb
HapPet
HapPet akvaritika
HFC Natural
HipHop cat hračky pre mačky
HipHop Dog hračky pre psov
Inter-zoo
Inter-Zoo pre vtáctvo
Jeseničan
JR Farm
JR farm pre vtáctvo
JRS
Lara Versele Laga
LIMARA
Lolo pets
Lolo Pets pre psov
Lolo Pets pre vtáctvo
LOUIE
MARTY Pond
Menforsan
N&D Tropical Selection
NATURE´S Protection
Orijen
Petnova
Petnova hračky pre zvieratá
PIPER
piškóty
POLYMPT
ProBioBed
Royal Canin
S.A.K. 55
S.A.K. CARIDINA
S.A.K. COLOR
S.A.K. ENERGY
S.A.K. GOLD
S.A.K. GREEN
S.A.K. IMMUN
S.A.K. MIX
S.A.K. SPIRULINA
Tami
TRAINER IDEAL WEIGHT
TRAINER NATURAL
TRAINER SENSITIVE no gluten
TRIXIE
Trixie KID DOG
TRIXIE pre mačky
TRIXIE pre psov
TRIXIE REPTILAND
Versele Laga
Versele Laga pre vtáctvo
VET EXPERT
VetLife
Vitakraft
Vitakraft vtáctvo
WHIMZEES
- Všetky značky